Trybunał Konstytucyjny zbada, czy przepisy dotyczące matury są zgodne z Konstytucją

Sprawa dotyczy sytuacji z 2011 roku, kiedy to łódzka Okręgowa Komisja Egzaminacyjna unieważniła 53 ostrowskim maturzystom egzamin z chemii. Egzaminatorzy uznali, że maturzyści nie rozwiązywali swoich prac samodzielnie. Maturzyści nie uzyskali wglądu do protokołów oceny swoich prac, ani opisów kryteriów oceny, bezskutecznie odwoływali się zarówno do dyrektora łódzkiej OKE, jak i do Ministra Edukacji Narodowej. Zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, jak i Naczelny Sąd Administracyjny oddaliły skargi maturzystów.

– Unieważnienie egzaminu maturalnego polega na stwierdzeniu zupełnie innych faktów i okoliczności, niż dokonanie oceny merytorycznej poprawności udzielanych odpowiedzi – mówi adw. Paweł Osik, który wspiera maturzystów z ramienia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

O niekonstytucyjności przepisów, na podstawie którego nie można zaskarżyć decyzji OKE o unieważnieniu matury przekonana jest też Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, która w sierpniu 2012 r. zaskarżyła do Trybunału art. 22 ustawy o systemie oświaty, na postawie którego wydane zostało rozporządzenie w sprawie przeprowadzania egzaminów maturalnych.

Z artykułem można zapoznać się tutaj

[Joanna Ojczyk, Przepisy o maturze w Trybunale, www.prawo.rp.pl, 08.05.2013]

Umów się na konsultację

Scroll to top