Newsy
Co może komornik, a co windykator?
„Komornik korzysta uprawnień przewidzianych w prawie. Może np. zająć nieruchomość, cenne przedmioty należące do dłużnika, czy, mówiąc potocznie, „wejść” na rachunek bankowy” - mówił adw. Kacper Florysiak. „Windykator z kolei z takich uprawnień nie korzysta, a jego pozycja względem komornika jest zdecydowanie słabsza” - tłumaczył adw. Kacper Florysiak. Co więcej, dłużnik nie ma obowiązku podporządkowywać się poleceniom windykatora nakazujący np. niezwłoczne uregulowanie długu.
Adw. Kacper Florysiak podkreślał, że rolą windykatora jest tylko i wyłączenie nakłaniać dłużnika i wierzyciela do zawarcia ugody. Przy czym jego działania nie mogą być w żadnym stopniu uciążliwe dla dłużnika. „Należy zwrócić uwagę, że windykator nie może grozić, jego działania nie mogą być uporczywe ani podejmować żadnych działań, które byłby postrzegane jako uporczywe” - mówił adw. Kacper Florysiak.
W ciągu ostatnich miesięcy media opisywały liczne przypadki błędów popełnionych przez komorników w trakcie postępowań egzekucyjnych. „Przed takimi błędami można się bronić stosując m.in powództwa przeciw egzekucyjne, jeśli ma się wątpliwości co do tego, czy komornik odpowiednio skrupulatnie prowadził dane czynności” - tłumaczył adw. Kacper Florysiak. Zdaniem prawnika, w trakcie czynności prowadzonych przez komorników szczególną uwagę należy zwracać na to, by wszystkie oświadczenia dotyczące ewentualnych wątpliwości powstałych w trakcie czynności były odpowiednio zaprotokołowane.
„Jeżeli bierzemy udział w czynnościach podejmowanych przez komornika i mamy wątpliwość co do tego, czy np. dany samochód rzeczywiście należy do dłużnika, takie wątpliwości na pewno powinny być odzwierciedlone w protokole z tych czynności” - mówił adw. Kacper Florysiak.
Audycja dostępna jest tutaj.