Newsy
Doroczna konferencja LEAP - zmiany w prawie karnym w Unii Europejskiej
Konferencja była poświęcona m.in. zmianom w europejskim prawie karnym. W 2015 r. Parlament Europejski i Komisja Europejska uzgodnili ostateczny kształt dyrektywy o domniemaniu niewinności i prawa do obecności na rozprawie w postępowaniu karnym. Celem dyrektywy jest wzmocnienie prawa do rzetelnego procesu sądowego w postępowaniu karnym w zwłaszcza w zakresie obowiązywania zasady domniemania niewinności.
"Tym samym dyrektywa ma dopełnić prawa wynikające z europejskiej konwencji praw człowieka i z karty praw podstawowych" - tłumaczy adw. Paweł Osik. "Dyrektywa podkreśla konieczność zapewnienia podejrzanemu i oskarżonemu efektywnej realizacji prawa do odmowy składania wyjaśnień oraz prawa do nieobciążania samego siebie. Ponadto nakłada na państwa członkowskie zakaz przedstawiania podejrzanych lub oskarżonych jako winnych do czasu wydania prawomocnego wyroku" - mówi adw. Paweł Osik.
Zdaniem ekspertów LEAP dyrektywa wprowadza wiele, postulowanych od dłuższego czasu gwarancji dla oskarżonych i podejrzanych. Jednocześnie eksperci LEAP wskazują na rozwiązania, które zostały odrzucone w trakcie prac nad dyrektywą np. rozszerzenie gwarancji na osoby prawne czy uregulowanie kwestii prawa do informacji na temat możliwości wznawiania postępowania.
Druga część konferencji była poświęcona wykonywaniu prawa europejskiego w praktyce. Uczestnicy konferencji prezentowali przykłady problemów do rozwiązania oraz dobrych praktyk z punktu widzenia pracy adwokatów, prokuratorów, sędziów oraz rzeczników praw obywatelskich.
Więcej informacji o konferencji dostępnych jest tutaj.
LEAP (Legal Experts Advisory Panel) – sieć doradcza działająca przy angielskiej organizacji Fair Trials International. Zrzesza ponad 120 ekspertów z zakresu prawa karnego i praw człowieka, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych. Celem sieci jest promocja rzetelnej i efektywnej współpracy sądowej w Europie.