Powodem są niedostarczane powiadomienia do sądów albo dostarczane zbyt późno. Za wszystkim stoi nowo wybrany doręczyciel pocztowy – konsorcjum Polskiej Grupy Pocztowej i InPost. To one od 1 stycznia 2014 roku zamiast Poczty Polskiej obsługują korespondencję sądową i prokuratorską.
Ciężko oszacować skalę problemu na tym etapie, ponieważ przesyłki sądowe, które powinny zostać dostarczone przez InPost można liczyć dopiero od końca stycznia. Znane są jednak wstępne statystyki i np. z sądu w Siemiatyczach z 466 sztuk korespondencji dotarło zaledwie 69 informacji zwrotnych, z kolei z Sądu Rejonowego w Sokółce na 404 listy polecone wróciło 79 „zwrotek”. Z powodu ich braku odroczono sześć spraw, nie wydano trzech wyroków i odwołano 24 posiedzenia.
– Bez skutecznego systemu doręczeń nie można mówić o realizacji konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu – ocenia adwokat Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. – Pokrzywdzony ma prawo uczestniczyć w sprawie karnej, w której sprawca jest oskarżony i sądzony. Jeżeli nie działa system doręczeń, to prawo nie jest realizowane.
Naczelna Rada Adwokacka przekaże wnioski z analiz skarg zbieranych do 1 lutego 2014. Łącznie do NRA wpłynęło 250 skarg, nie tylko od adwokatów, ale także od indywidualnych osób. Skargi dotyczą pomyłek w awizach, błędów pracowników pocztowych i problemów osób niepełnosprawnych z odebraniem korespondencji.
Z artykułem można zapoznać się tutaj
[Nie dostarczają wezwań do sądów. Sprawy spadają z wokandy, www.poranny.pl, 06.02.2014]