News
Tęcza nie obraża. Sąd Rejonowy w Częstochowie umorzył postępowanie ws. prezentowania obrazu Matki Boskiej z tęczową aureolą
Klient Kancelarii został oskarżony o to, że prezentując w 2019 roku podczas II Marszu Równości w Częstochowie wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus z tęczową aureolą, obraził uczucia religijne.
24 września br. Sąd Rejonowy w Częstochowie zdecydował o umorzeniu sprawy, uznając, że zachowanie Klienta Kancelarii nie zawierało znamion czynu zabronionego. Postanowienie nie jest prawomocne, stronom przysługuje na nie zażalenie do Sądu Okręgowego w Częstochowie.
To nie znieważenie czy profanacja
W uzasadnieniu postanowienia sędzia podkreśliła, że ikona Matki Boskiej Częstochowskiej stanowi niewątpliwie przedmiot kultu religijnego. Jej zdaniem jednak, ingerencja w ten wizerunek, polegająca na opatrzeniu tęczowymi aureolami obu postaci z ikony stanowiącej przedmiot kultu religijnego, a następnie prezentowanie tak zmienionych wizerunków na marszu nie jest znieważeniem czy profanacją. Sędzia dodała, że mężczyzna „chciał jedynie zwrócić uwagę na ważki problem społeczny jaki stanowi dyskryminacja osób nieheteronormatywnych, w szczególności na ich miejsce w Kościele z definicji powszechnym. Sama zaś tęcza miała w zamyśle oskarżonego odwoływać się do idei równości wszystkich ludzi”.
– Uzasadnienie, które przedstawił sąd jest dokładnie zbieżne z tą argumentacją, którą przedstawiliśmy w dotychczasowym postępowaniu, także tym prowadzonym przez prokuraturę. Sąd uznał, że nie doszło do popełnienia przestępstwa i przedstawił rzeczowe uzasadnienie – komentuje adw. Małgorzata Mączka-Pacholak. Sąd wydał postanowienie o umorzeniu postępowania na posiedzeniu jeszcze przed rozprawą. Widać, że w ocenie sądu prowadzenie procesu karnego po prostu nie miało podstaw – tłumaczy obrończyni.
Tło sprawy
16 czerwca 2019 roku odbył się II Marsz Równości w Częstochowie. Uczestnicy mieli ze sobą tęczowe flagi i elementy odzieży m.in. z reprodukcją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, na której aureola otaczająca głowy Maryi i Dzieciątka Jezus miała tęczowe barwy. Sprawa wywołała kontrowersje wśród lokalnej społeczności i będących na miejscu kontrmanifestantów. Po doniesieniach osób, które poczuły się urażone zachowaniem uczestników zgromadzenia, sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ. Status pokrzywdzonych przyznano ok. 40 osobom.
W październiku 2019 roku śledczy poinformowali, że postępowanie zostało umorzone ze względu na brak znamion czynu zabronionego. Kilka tygodni później sprawa została jednak wznowiona. Uznano, że decyzja o umorzeniu była przedwczesna. Podczas wznowionego postępowania stwierdzono, że wizerunek Matki Bożej z tęczową aureolą niósł oskarżony. Przedstawiono mu zarzut popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej w postaci obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Mężczyzna nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia podkreślając, że jego celem nie była obraza uczuć religijnych, a zwrócenie uwagi na trudną sytuację osób wierzących ze społeczności LGBT.
W postępowanie zaangażowały się organizacje pozarządowe: Kampania Przeciw Homofobii i Helsińska Fundacja Praw Człowieka, które przedstawiły opinie przyjaciela sądu (amicus curiae).