Newsy
ETPC: brak rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci w areszcie narusza Konwencję
Córka pani P. trafiła pod koniec 2003 r. do aresztu śledczego. Rodzina informowała administrację aresztu o jej problemach zdrowotnych. Ich uwagi nie zostały wzięte pod uwagę i kilka dni po umieszczeniu w areszcie córka skarżącej została w ciężkim stanie przetransportowana do szpitala. Niedługo potem zmarła. Przed sądami krajowymi prowadzone było postępowanie karne przeciwko lekarzowi, który pracował w areszcie, jednak zostało umorzone na etapie postępowania odwoławczego w grudniu 2013 r. w wyniku przedawnienia karalności.
W skardze do ETPC skarżąca zarzuciła, że władze polskie naruszyły prawo do życia (art. 2 Konwencji), gdyż nie dopełniły obowiązku zapewnienia właściwej opieki medycznej w trakcie pozbawienia jej córki wolności. „Skarżąca zarzucała także naruszenie standardów proceduralnych” – tłumaczy adw. Paweł Osik, jeden z pełnomocników skarżącej. „W tej sprawie nie przeprowadzono szybkiego i efektywnego postępowania sądowego aby ustalić przyczyny śmierci kobiety i pociągnąć odpowiednie osoby do odpowiedzialności karnej” – dodaje adw. Paweł Osik.
W postępowaniu przed ETPC polski rząd złożył jednostronną deklarację, w której przyznał, że córce pani P. nie zapewniono odpowiedniej opieki lekarskiej. Po drugie rząd przyznał, że brak efektywnego śledztwa w tej sprawie naruszył Konwencję. Strona rządowa zobowiązała się do wypłaty skarżącej sumy 15 tys. euro.
„To już kolejna polska sprawa tocząca się przed Trybunałem, która dotyczy naruszenia art. 2 Konwencji w związku z brakiem efektywnego postępowania wyjaśniającego przyczyny śmierci bliskich skarżących” – mówi adw. Mikołaj Pietrzak. „Mam nadzieję, że zarówno to rozstrzygnięcie, jak i orzeczenia Trybunału w podobnych sprawach, przyczynią się do polepszenia standardów ochrony praw człowieka w tym zakresie” – dodaje adw. Mikołaj Pietrzak.
Sprawa była objęta Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Adw. Mikołaj Pietrzak i adw. Paweł Osik reprezentowali pro bono skarżącą w postępowaniu krajowym oraz przed ETPC.