Newsy
Google a prawo do bycia zapomnianym
Wyrok TSUE był rewolucyjny – zredefiniował prawo do bycia zapomnianym i na nowo otworzył dyskusję na temat prawa do prywatności w sieci. ETS nałożył na Google, jako operatora wyszukiwarki internetowej, prawny obowiązek usunięcia z listy wyników wyszukiwania linków do stron zawierających dane osobowe konkretnej osoby. Jednak Trybunał wskazał, że usunięte z listy wyszukiwania powinny być jedynie linki do stron zawierających informacje nieprawdziwe, niewłaściwe, niestosowne czy też nadmierne w stosunku do celów, dla których są przetwarzane, a także takich, które nie są zaktualizowane czy też są przechowywane przez czas dłuższy niż konieczny.
Konsultacje prowadzone przez Radę Ekspertów Google odbyły się Madrycie, Rzymie i Paryżu. W warszawskich konsultacjach wzięli udział m.in. Edwin Bendyk (POLITYKA), Igor Ostrowski (Kancelaria Dentos) oraz Dorota Głowacka (Helsińska Fundacja Praw Człowieka).
W trakcie spotkań Rady Ekspertów Google stara się znaleźć odpowiedź na to, jak wyznaczyć kryteria decydujące o wykreśleniu danego linku. Sprawa jest nagląca, gdyż jak poinformował David Drummond – dyrektor departamentu prawnego Google – na dzień 30 września 2014 roku wpłynęło 135 tysięcy wniosków w tej sprawie.
Nagranie z spotkania dostępne jest tutaj.