Konferencję otworzył Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Andrzej Zwara oraz adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
W swoim przemówieniu adw. Pietrzak przypomniał o wielokulturowości w Polsce, która jest obecna w literaturze, w dziełach historycznych oraz chlubnej historii Polski i jej długą tradycję. Dodał, polska historia zawiera też mroczne karty – uprzedzeń co do wyznania, roli płci w społeczeństwie, a także pogromy żydowskie. Również współcześnie media donoszą o wydarzeniach, które są świadectwem tego, że polskie prawo nie chroni dostatecznie przed dyskryminacją. Świadczą o tym problemy mniejszości seksualnych, cudzoziemców, osób niepełnosprawnych, starszych.
Adw. Paweł Osik był moderatorem panelu dyskusyjnego poświęconego przykładom nietolerancji. W panelu tym prelegentkami były dr Anna Śledzińska–Simon, która mówiła o sprawie Romów, dr Dorota Pudzinowska, która przytaczała przykłady problemów jakie stoją przed tzw. tęczowymi rodzinami. Jako ostatnia głos zabrała dr Anna Zawidzka–Łojek, która w swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na dyskryminację ze względu na wiek.
W pozostałych panelach, których moderatorkami były adw. Katarzyna Szoda – Wolska oraz adw. Justyna Metelska, poruszono kwestie mowy nienawiści od strony psychologicznej, podejścia do niepełnosprawności, uprzedzeń wobec cudzoziemców w Polsce oraz prawnych aspektów dyskryminacji.
Konferencja „Inność, tolerancja, uprzedzenia” była kolejna z cyklu organizowanych przez Komisję Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej konferencją na temat dyskryminacji. Wcześniej konferencje dotyczyły tematyki praw dziecka, praw kobiet, dyskryminacji w środowisku pracy czy wolności słowa.
Z artykułem można zapoznać się tutaj
[Panaceum na nietolerancję jest edukacja, www.adwokatura.pl, 17.04.2014]