Newsy
Konferencja „Zawody prawnicze wobec reformy procedury karnej”
W ciągu ostatniego roku wprowadzono dwie duże reformy postępowania karnego. W lipcu 2015 r. weszła w życie nowelizacja, która wprowadzała do postępowania w szerszym zakresie zasadę kontradyktoryjności. Jednak już w kwietniu 2016 r. wprowadzono kolejną reformę, która praktycznie odwraca poprzednią nowelizację.
Odnosząc się do reformy wprowadzonej w lipcu 2015 r. adw. Urszula Podhalańska zwracała szczególną uwagę na zwiększenie zakresu obowiązków profesjonalnych uczestników procesu karnego czyli obrońców i pełnomocników. Adw. Urszula Podhalańska wskazywała na zwiększoną odpowiedzialność za wynik postępowania oraz na szersze możliwości wpływania na tok postępowania, w szczególności poprzez aktywny udział w postępowaniu dowodowym. „Brakuje zarówno przepisów, w tym deontologicznych, jak i praktyki wymiaru sprawiedliwości, które by regulowały uprawnienia adwokatów i radców prawnych do poszukiwania dowodów we własnym zakresie – mówiła adw. Urszula Podhalańska.
„Obserwując praktykę prowadzenia postępowań karnych można było odnieść wrażenie, że pierwsza nowelizacja z 2015 r. przez wielu przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości była odbierana jako zmiana tymczasowa” - mówi adw. Paweł Osik. „Widać to chociażby po znacznym spadku wniesionych aktów oskarżenia” - dodaje Paweł Osik.
Nowelizacja z lipca 2015 r. rozszerzała możliwości zakończenia postępowania karnego w trybach konsensualnych, które do pewnego stopnia zostały utrzymane przez nowelizację z kwietnia 2016 r. „Rozszerzenie trybów konsensualnych, np. przypadków, w których oskarżony może dobrowolnie poddać się karze, prowadziło jednocześnie do wzmocnienia roli pokrzywdzonego w postępowaniu” - mówił w trakcie konferencji adw. Paweł Osik. W obecnym stanie prawnym, w szczególnie określonych przypadkach, oskarżony może dobrowolnie poddać się karze, o ile pokrzywdzony nie wyrazi na to sprzeciwu. „Można wyobrazić sobie jednak sytuacje, w których sprzeciw pokrzywdzonego zamiast służyć zabezpieczeniu jego praw będzie prowadził do bezzasadnego przeciągania całego procesu, bądź dochodzenia nieproporcjonalnych roszczeń finansowych, a to z kolei będzie prowadzić do zachwiania równowagi pomiędzy dwoma stronami” - dodaje adw. Paweł Osik.
W swoim wystąpieniu adw. Paweł Osik powołał się na orzecznictwo ETPC i wykształcone w ramach niego standardy prawa do obrony oskarżonego w procesie. Zdaniem adw. Pawła Osika w postępowaniu, które ma zakończyć się w ramach trybu konsensualnego konieczna jest odpowiednie zabezpieczenia interesów procesowych oskarżonego i pomoc adwokata.
Kancelaria Pietrzak Sidor & Wspólnicy objęła konferencję swoim patronatem.