Newsy
Powtarzające się sformułowanie pretekstem do unieważnienia matury
Zdaniem adw. Pawła Osika proponowana zmiana przepisów jest niekorzystna dla uczniów. – To zły kierunek zmian – wskazuje Paweł Osik z Kancelarii Pietrzak & Sidor, współpracujący z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. – Przepisy zostaną zaostrzone, ale bez zagwarantowania praw procesowych maturzystów – dodaje.
Wyrokiem z dnia 20 czerwca 2012 r. (sygn. I OSK 803/12) Naczelny Sąd Administracyjny przesądził, że maturzysta nie może zakwestionować unieważnienia jego egzaminu przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej na drodze odwoławczej. Powołując się na ten wyrok, pod koniec 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne blisko 20 maturzystów z Ostrowca Świętokrzyskiego, którym unieważniono matury z powodu niesamodzielnego rozwiązywania zadań.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza jedynie wprowadzić obowiązek pisemnego poinformowania zdającego o unieważnieniu jego pracy z podaniem przyczyny decyzji. Nowe prawo ma obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. Przepisy będą obowiązywały nie tylko maturzystów, ale także szóstoklasistów i gimnazjalistów.
O tym, że obowiązujące przepisy są niekonstytucyjne przekonana jest Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, która w sierpniu 2012 roku zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o systemie oświaty, upoważniające Ministra Edukacji Narodowej do wydania rozporządzenia w sprawie przebiegu sprawdzianów i egzaminów.
Z artykułem można zapoznać się tutaj
[Jolanta Ojczyk, Zmiany na maturze już w tym roku, Rzeczpospolita, 23.01.2013]