Newsy
Menadżer bez absolutorium - co to dla niego oznacza?
„Absolutorium nie jest definiowane przez przepisy prawa, ale powszechnie przyjmuje się, że chodzi tutaj o akceptację sposobu sprawowania funkcji przez członków zarządów i rad nadzorczych spółek” - tłumaczył mec. Artur Sidor. Mec. Artur Sidor wskazywał, że udzielenie absolutorium jest dla menadżerów kwestią kluczową, a brak skwitowania może być dla tych osób niezmiernie dotkliwy (np. może odbić się na ich reputacji).
„Nieudzielenie absolutorium najczęściej wiąże się z odwołaniem danej osoby z funkcji. Czasem także z podniesieniem względem takiej osoby roszczeń odszkodowawczych. Zdarzają się też jednak sytuacje w których nie widać żadnych bieżących konsekwencji takiej uchwały” - mówił mec. Artur Sidor.
W ostatnich miesiącach najczęstszym sposobem odmawiania menadżerom absolutorium nie było przyjmowanie uchwały o jego nieudzieleniu, lecz głosowanie przeciwko uchwale za udzieleniem absolutorium.
„Te dwie sytuacje różnią się o tyle, że w przypadku uchwały o nieudzieleniu absolutorium kodeks spółek handlowych przewiduje konkretną procedurę zaskarżenia takiej decyzji. Przepisy nie wskazują natomiast wprost drogi odwoławczej w przypadku głosowania przeciwko uchwale o udzieleniu absolutorium, ponieważ w takiej sytuacji brak jest uchwały, którą można zaskarżyć” - mówił mec. Artur Sidor. Taka praktyka jest niezgodna z przepisami albowiem zajęcie przez spółkę jasnego stanowiska w kwestii absolutorium jest nie tylko uprawnieniem, ale także obowiązkiem spółki.
Mec. Artur Sidor wskazywał, że w takich przypadkach niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest zwracanie się do sądu z powództwem o ustalenie, że dana osoba nie ponosi względem spółki odpowiedzialności.
„Choć kwestia absolutorium wiąże się z odpowiedzialnością to jednak w praktyce sądy negatywnie odnoszą się do takich pozwów. Sądy mogą bowiem rozstrzygać kwestie odpowiedzialności związanej z konkretnymi sytuacjami, a nie blankietowo zwalniać menadżera od odpowiedzialności za wszystko co zdarzyło się w okresie sprawowania przez niego funkcji” - mówił mec. Artur Sidor.
Zdaniem mec. Artura Sidora lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest powództwo o ochronę dóbr osobistych. „W końcu nieudzielenie absolutorium to podważenie dobrego imienia menadżera, podlegającego ochronie sądowej. Wyrok wydany w takim procesie stwierdzający obowiązek dokonania przez spółkę skwitowania menadżera byłby równoznaczny z udzieleniem takiej osobie absolutorium” - tłumaczył mec. Artur Sidor.
Audycja „Menadżer bez absolutorium - co to dla niego oznacza?” dostępna jest tutaj.