Newsy
Państwo ma obowiązek poszanowania życia prywatnego swoich obywateli
W 2012 roku Joanna Szulc wygrała przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka sprawę przeciwko Polsce w sprawie dostępu do archiwalnych dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Sprawa dotyczyła ujawnienia danych osobowych Joanny Szulc na tzw. Liście Wildsteina. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego z powodu z niezapewnienia Skarżącej dostępu do całości archiwalnych dokumentów organów bezpieczeństwa państwa komunistycznego, które jej dotyczyły. Skarżącą reprezentował adw. Paweł Osik, w ramach współpracy z programem „Prawa człowieka a rozliczenia z przeszłością” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
„W odniesieniu do niniejszej sprawy Trybunał uznał, że wobec osoby znajdującej się w takiej sytuacji jak skarżąca, tj. osoby, która ubiega się o pełny dostęp do swoich dokumentów stworzonych przez komunistyczne organy bezpieczeństwa w celu zakwestionowania jakichkolwiek podejrzeń o rzekomą współpracę z tymi organami, państwo zobowiązane jest zapewnić skuteczną i dostępną procedurę przed organami obecnie odpowiedzialnymi za te dokumenty. Przy czym podkreślić należy, że procedura taka powinna umożliwiać zainteresowanemu dostęp do wszelkich właściwych i odpowiednich informacji, które pozwalać będą na skuteczne odparcie zarzutów pracy z organami bezpieczeństwa. Na takich samych zasadach procedura ta powinna zapewniać możliwość skorygowania wszelkich błędnych zapisów w dokumentach” – pisze adw. Paweł Osik. W jego ocenie wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Joanna Szulc przeciwko Polsce ma o tyle istotne znaczenie, a wręcz przełomowy charakter, że jest pierwszym orzeczeniem dotyczącym problematyki dostępu do dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa państwa komunistycznego w polskich realiach, w szczególności w kontekście publikacji tzw. Listy Wildsteina.
Z artykułem można zapoznać się tutaj
[Paweł W. Osik, Joanna Szulc przeciwko Polsce – pierwszy wyrok ETPC ws. dostępu do akt IPN, Kwartalnik o prawach człowieka numer 1(5), styczeń́ – marzec 2013]