Newsy
15-lecie Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Jak wskazywał Prof. Wiktor Osiatyński, inicjator PSP: „Program Spraw Precedensowych to brakujące ogniwo demokratycznego państwa prawnego”. I z taką misją prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pracują do dziś, bo Program ten, jak mówił Profesor, ma znaczenie nie tylko dla państwa prawa i kultury prawnej, ale również dla społeczeństwa obywatelskiego.
Podejmowane działaniaW ramach Programu Fundacja przystępuje do strategicznie ważnych postępowań sądowych i administracyjnych lub je inicjuje, przyczyniając się w ten sposób do przełomowych wyroków w zakresie walki o podstawowe prawa i wolności – m.in. prawo do życia, prawo do sądu, wolność osobistą, wolność słowa i ekspresji czy wolność zgromadzeń. Działania te prowadzą do ustanawiania powszechnych standardów ochrony praw człowieka i podnoszenia kultury prawnej w Polsce i całej Europie.
Współpraca pro bonoSukcesy w prowadzeniu litygacji strategicznej były i są możliwe dzięki zaangażowanym prawnikom, którzy na zasadach pro bono współpracują z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. „Dzięki współpracy pro bono, jaką oferują Klientom HFPC współpracujący z nami prawnicy, niezbędną pomoc uzyskują m.in. osoby, których ze względu na trudną sytuację materialną nie stać na profesjonalne wsparcie prawne w postępowaniach sądowych. Ten aspekt jest dla nas, ale też dla współpracujących z nami Kancelarii, bardzo ważny”– mówi dr Katarzyna Wiśniewska, koordynatorka Programu Spraw Precedensowych HFPC.
Kancelaria Pietrzak Sidor & Wspólnicy od wielu lat aktywnie angażuje się w litygację strategiczną i współpracę z Programem Spraw Precedensowych. W tym czasie w ramach naszej działalności pro bono prowadziliśmy sprawy przed sądami krajowymi, Trybunałem Konstytucyjnym oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, które dotyczyły m.in. zakazu tortur i nieludzkiego traktowania, prawa do rzetelnego postępowania sądowego, prawa do prywatności i dostępu do informacji publicznej. Jedną z takich spraw był proces A.P. - kobiety, która zmarła w trakcie pobytu w areszcie śledczym. W wyniku postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, polski rząd przyznał, że w sprawie doszło do naruszenia prawa do życia ze względu na nieadekwatną opiekę medyczną w areszcie oraz nieefektywne postępowanie wyjaśniające. W konsekwencji wypłacił matce kobiety 15 000 EUR tytułem rekompensaty.
„Działalność pro bono przy współpracy z organizacjami pozarządowymi to szansa dla adwokata, by realizować najważniejsze wartości stanowiące podstawę aksjomatyczną naszego zawodu. Walcząc wspólnie o podniesienie standardów ochrony praw i wolności, mamy okazję dzielić się własną wiedzą i nabywać doświadczenia niedostępne w codziennej pracy adwokata” – mówi adw. Mikołaj Pietrzak.