Newsy
ETPC zakomunikował polskiemu rządowi skargę bezprawnego pozbawienia wolności aktywistów i aktywistek Greenpeace
Zakomunikowana sprawa dotyczy zdarzeń, do których doszło we wrześniu 2019 roku w ramach pokojowego protestu aktywistów i aktywistek w porcie Gdańsku. Żaglowiec Rainbow Warrior zakotwiczył przy wejściu do portu, skutecznie blokując statek towarowy przewożący węgiel importowany z Mozambiku. Dzięki temu doszło do opóźnienia jego wejścia do portu i rozładunku węgla. Po kilku godzinach protestu na pokład statku i jednego z pontonów na którym znajdowali się aktywiści weszli uzbrojeni funkcjonariusze straży granicznej. Funkcjonariusze Ci przez okres kilku godzin byli faktycznie zatrzymani przez Straż Graniczną, która pod bronią przetrzymywała ich na pokładzie statku i pontonu. Dwójka z nich została potem formalnie zatrzymana i przedstawiono jej zarzuty popełnienia przestępstwa.
Skarżący zarzucili w swoich skargach naruszenie artykułu 5 § 1 i 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, wskazując, że ich zatrzymanie było bezprawne, arbitralne i nieuzasadnione. Wskazali również alternatywnie na naruszenie art. 2 Protokołu nr 4 do Konwencji podkreślając, że Straż Graniczna utrudniła im swobodne poruszanie się. Skarżący zarzucili także naruszenie praw zagwarantowanych im przez artykuł 10 i 11 Konwencji, wskazując, że interwencja Straży Granicznej stanowiła nieproporcjonalne ograniczenie ich prawa do wolności wypowiedzi i zgromadzeń.
- Sprawę uważam za precedensową i ważną dla wielu aktywistów, biorących udział w demonstracjach w Polsce. Bardzo często dochodzi bowiem do sytuacji w której na okres kilku godzin osoby są przetrzymywane przez organy porządku publicznego w kordonach. Komunikacja sprawy oznacza, że Trybunał uznał za zasadne rozpoznać w istocie wszystkie zarzuty podniesione w skardze” – tłumaczy - wskazuje adw. Maria Radziejowska, pełnomocniczka skarżących. Zwraca również uwagę, na stosunkowo szybką komunikację sprawy, wniesionych do ETPCz w czerwcu 2020 r.
- Sprawa ta stanowi egzemplifikację szerszego zjawiska jakim jest kurczenie się przestrzeni dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, które to zjawisko obserwujemy na przestrzeni ostatnich lat. Stanowi ona w związku z tym doskonałą okazję dla Trybunału do dokonania oceny czy tego typu polityka państwa jest zgodna z prawami człowieka zagwarantowanymi w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. – dodaje adw. Adam Ploszka, pełnomocnik skarżących.
Zgodnie z procedurą postępowania, o ile nie dojdzie do polubownego zakończenia sprawy, ETPCz wyznaczy polskiemu rządowi termin na złożenie pisemnego stanowiska i udzielenie odpowiedzi na zadane pytania. W dalszej kolejności swoje stanowisko przedstawią Skarżący.