Newsy
Nadzwyczajny wymiar kary w systemie polskiego prawa karnego – konferencja
Podczas konferencji Kamila Marciniak wygłosiła referat „Nadzwyczajne złagodzenie kary – kompetencja sądu, prokuratora, czy przywilej oskarżonego?”. W swoim wystąpieniu skupiła się na analizie celowościowego wymiaru nadzwyczajnego złagodzenia kary, uwzględniając szczególnie konsekwencje nowelizacji kodeksu karnego w zakresie możliwości stosowania tej instytucji wobec tzw. małego świadka koronnego.
Kluczową częścią wystąpienia było przeanalizowanie konsekwencji nowelizacji kodeksu karnego. Jedna ze zmian wprowadzanych przez ustawę z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw dotyczy nadzwyczajnego złagodzenia kary wobec tzw. małego świadka koronnego. Dotychczas, po stwierdzeniu zaistnienia przesłanek ustawowych odnoszących się do małego świadka koronnego, sąd obligatoryjnie łagodził karę. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, sąd będzie zobligowany do zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary po złożeniu stosownego wniosku przez prokuratora.
Konieczność orzeczenia przez sąd kary w nadzwyczajnie złagodzonym wymiarze w konsekwencji złożenia wniosku przez prokuratora w znacznym stopniu ingeruje w dotychczasowy charakter tej instytucji, podważając podstawowe cele i funkcje jej wprowadzenia przez ustawodawcę. W niedopuszczalny sposób wpływa również na niezależność sądu, przekazując faktyczną decyzję o nadzwyczajnym złagodzeniu kary w ręce urzędu prokuratorskiego.