Newsy
Uczestnicy procesu budowlanego - nowe artykuły prawników Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy
Cykl artykułów na temat uczestników procesu budowlanego otwiera analiza obowiązków i uprawnień inwestora. „Inwestor wyróżnia się względem innych uczestników procesu budowlanego szczególnym stosunkiem do nieruchomości. W związku z powyższym inwestorem może być właściciel nieruchomości lub podmiot, który na podstawie umowy z właścicielem zobowiązał się wybudować na tej nieruchomości obiekt budowlany. Z umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a inwestorem musi jednak wynikać przekazanie przez właściciela uprawnienia do dysponowania nieruchomością na cele budowlane” - tłumaczy mec. Artur Sidor.
W przeciwieństwie do innych uczestników procesu budowlanego inwestor nie wykonuje zawodu zaufania publicznego, co wiąże się z koniecznością posiadania przez nich kwalifikacji określonych w odrębnych przepisach . Są oni przez to niejako podwójnie podporządkowani tj. względem inwestora, a także do przestrzegania nałożonych na nich przez ustawodawcę obowiązków wykonywanych w interesie publicznym, który nie zawsze pozostaje w zgodzie z indywidualnym interesem inwestora.
Za podstawowy, generalnie określony obowiązek, uznać należy zorganizowanie procesu budowy, tj. wszelkich czynności faktycznych i prawnych z tym związanych. Do ww. czynności zaliczają się między innymi uzyskanie pozwolenia na budowę albo dokonanie zgłoszenia robót budowlanych właściwemu organowi, jak również uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego.
„Katalog obowiązków inwestora nie jest zamknięty o czym świadczy użyte w przepisie sformułowanie „w szczególności”. Inwestor zobowiązany jest do wykonywania wszelkich czynności niewskazanych w ustawie, które są konieczne w procesie organizacji procesu budowy w szczególności w celu zapewnienia, aby proces ten przebiegał bezpiecznie” - pisze Anna Matysiak, prawniczka Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy. „Odpowiednie wykonanie robót ma zapewnić kierownik budowy, który posiada odpowiednie uprawnienia. Jednak zatrudnienie kierownika należy do obowiązków inwestora” - dodaje Anna Matysiak.
Drugim istotnym podmiotem w procesie budowlanym jest kierownik budowy. Kierownikiem budowy może zostać osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia i jest odpowiedzialna za sposób prowadzenia prac i ich wykonanie. „O ile obowiązek wyboru kierownika budowy spoczywa na inwestorze, to w praktyce zdarza się, że inwestor dokonuje wyboru kierownika przez firmę wykonawczą. Jednak nawet i w takim przypadku nie można odmówić inwestorowi wpływu na wybór osoby, która ma być kierownikiem budowy” - tłumaczy mec. Artur Sidor.
Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy m.in. zabezpieczenie terenu budowy, prowadzenie dokumentacji budowy i koordynacja realizacji zadań. Kierownik budowy ma także obowiązek realizowania zadań wpisanych do dziennika budowy. Ten obowiązek nie jest jednak bezwzględny - kierownik może odmówić wykonania zadań, które są np. sprzeczne z prawem. Za uchybienia swoim obowiązkom kierownik budowy ponosi odpowiedzialność zawodową oraz dyscyplinarną.
Wreszcie, kierownik budowy odpowiedzialny jest także za zgłoszenie obiektu budowlanego do obioru. „Pracę kierownika budowy kończy złożenie przez niego oświadczenia, którego treścią jest deklaracja zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę” - tłumaczy mec. Artur Sidor.
Artykuł „Uczestnicy procesu budowlanego. Inwestor” dostępny jest tutaj.
Artykuł „Uczestnicy procesu budowlanego. Kierownik budowy” dostępny jest tutaj.