Newsy
VII. Warszawski Turniej Arbitrażowy
Warszawski Turniej Arbitrażowy jest projektem edukacyjnym, w ramach którego przeprowadza się symulacje rozprawy arbitrażowej. W rolach pełnomocników stron występują studenci prawa z europejskich uniwersytetów, którzy oceniani są przez prawników na co dzień zajmujących się postępowaniem arbitrażowym.
„Każdy pojedynek turniejowy rozpatrywany jest przez trzech arbitrów, którzy zachowują się podobnie jak podczas prawdziwych rozpraw arbitrażowych, w tym mają prawo do zadawania uczestnikom pytań” – tłumaczy apl. adw. Katarzyna Dąbrowska.
W tegorocznym Turnieju Arbitrażowym jego uczestnicy zajmowali się sprawą wykonania zobowiązania polegającego na dostarczeniu odpowiedniej ilości rzadkiego minerału, produkowanego przez jedną, a dystrybuowanego przez drugą stronę sporu, a także kwestiami związanymi z instytucją arbitra doraźnego oraz udziału w postępowaniu arbitrażowym podmiotu trzeciego (tzw. joinder) na tle Regulaminu Arbitrażowego ICC.
"Podobnie jak w poprzednich latach, tak samo w tym roku poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki” – mówi mec. Artur Sidor. „Studenci świetnie orientowali się nie tylko w zawiłościach stanu faktycznego, ale także przepisów prawa” – dodaje mec. Artur Sidor.
Zadaniem arbitrów jest przede wszystkim przekazanie uczestnikom uwag, które pozwolą im na dalsze doskonalenie swoich umiejętności z zakresu argumentacji prawniczej, z uwzględnieniem specyfiki międzynarodowych postępowań arbitrażowych.
Warszawski Turniej Arbitrażowy jestem jednym z turniejów przygotowujących do finałowego konkursu Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, który odbywa się co roku w Wiedniu.
Więcej informacji na temat VII. Warszawskiego Turnieju Arbitrażowego dostępnych jest tutaj.