Newsy
Pobyt w więzieniu nie przekreśla człowieka
„Chodzi o to, żeby skazany jak najszybciej i w rozsądnym czasie opuścił więzienie i zaczął pod kontrolą władz penitencjarnych przebywać na wolności. W ten sposób może znaleźć pracę, rozpocząć czy kontynuować edukację na wolności i dzięki temu w pełni się zresocjalizować” – tłumaczy adw. Pietrzak. Trzeba zwiększyć wrażliwość społeczną na los tych, którzy są pozbawieni wolności, ale nie godności ludzkiej – podkreśla.
W udzielonym Dziennikowi wywiadzie adwokat Mikołaj Pietrzak zwraca uwagę, iż pod wieloma względami warunki odbywania kary w polskich aresztach są gorsze niż w innych krajach europejskich. Jednym z głównych problemów było dotychczas przeludnienie, z którym Polska nie mogła sobie poradzić. Aby to zwalczyć, w wielu zakładach karnych zlikwidowano m.in. świetlice i gabinety lekarskie na rzecz nowych celi.
Adw. Pietrzak podkreśla, że resocjalizacja skazanych leży w interesie społeczeństwa. Dodaje, że resocjalizacja jest możliwa tylko poza murami więzienia. W innych krajach skazani szybciej wychodzą na wolność. Polski system resocjalizacyjny powinien być bardziej rozbudowany, między innymi o pomoc w znalezieniu pracy czy zamieszkania po wyjściu na wolność. Korzystający z warunkowego przedterminowego zwolnienia skazani powinni pozostawać pod realnym nadzorem kuratorów i móc korzystać z ich pomocy.
Mikołaj Pietrzak zwraca uwagę także na to, że w Polsce brakuje nawyku sięgania po kary alternatywne względem pozbawienia wolności. Trzeba zwiększyć wykorzystywanie kary odbywanej w systemie dozoru elektronicznego i urealnić karę ograniczenia wolności – postuluje. Zwraca uwagę, że stworzenie różnego rodzaju ulg podatkowych dla przedsiębiorców mogłyby stanowić zachętę do zatrudniania skazanych przez prywatne firmy.
„Konieczne jest stworzenie mechanizmów prawnych, by usprawnić system pomocy dla skazanych, którzy wychodzą z zakładów, aby skutecznie przywrócić ich do społeczeństwa. Oczekuję też wprowadzenia jednolitych norm dotyczących dostępu do higieny czy opieki medycznej. Liczę też na zmianę postaw i kultury, a także praktyki sądów administracyjnych” - postuluje adwokat.
Mikołaj Pietrzak zaznacza, iż konieczne jest zwiększenie wrażliwości społecznej na los tych, którzy są pozbawieni wolności. Na koniec rozmowy stwierdza – Nawet sobie nie zdajemy sprawy z tego, że każdego dnia mijamy ludzi, którzy byli w zakładach karnych. To jest normą w każdym społeczeństwie. Ale pobyt w więzieniu nie przekreśla człowieka.
Z artykułem można zapoznać się tutaj
[Ewa Maria Radlińska, Więźniowe nie są skazani na cierpienie, Prawnik, Dziennik Gazeta Prawna, 08.08.2014]