Newsy
Prawo maturzystów do weryfikacji swoich ocen z egzaminu
Z informacji gazety wynika, że jeszcze w tym roku abiturienci, którzy będą chcieli dowiedzieć się, jak został sprawdzonych ich egzamin, będą mogli sfotografować sprawdzone arkusze. Z kolei od przyszłego roku będą mogli odwołać się od wyniku do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Projekt przepisów w tej sprawie ma trafić do konsultacji na początku marca.
Zdaniem adw. Pawła Osika, który reprezentował przed Trybunałem Konstytucyjnym grupę maturzystów, którym unieważniono wynik egzaminu maturalnego, takie rozwiązanie nie jest do końca satysfakcjonujące. „Moim zdaniem maturzyści powinni mieć prawo odwołania się do sądu” - mówi adw. Paweł Osik.
W maju 2011 r. grupie maturzystów ze szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim Okręgowa Komisja Egzaminacyjna unieważniła wyniki egzaminu maturalnego z chemii, stwierdzając, że ich prace nie były napisane samodzielnie. Odwołania maturzystów od decyzji Okręgowej Komisji Edukacyjnej nie przyniosły skutku. Maturzyści złożyli skargi do Trybunału Konstytucyjnego wskazując, że brak możliwości odwołania do sądu od decyzji OKE narusza m.in. ich prawo do sądu i nauki (więcej informacji o tej sprawie dostępnych jest tutaj). W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym nie uznał racji maturzystów.
„Co prawda Trybunał Konstytucyjny nie uznał, że ustawa zasadnicza narzuca ustawodawcy obowiązek zagwarantowania maturzystom dostępu do sądu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić w tym zakresie wyższy standard” - komentuje adw. Paweł Osik dla Dziennika Gazety Prawnej. „Biorąc pod uwagę zastrzeżenia co do sprawdzania prac i ich wynik, który decyduje o przyszłości młodej osoby, byłoby to wskazane” - dodaje adw. Osik.
Artykuł "Tegoroczni maturzyści będą mieli większy dostęp do swojego egzaminu" dostępny jest tutaj.