Newsy
Program polskiej energetyki jądrowej do poprawy
Prawnicy z kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy reprezentują Greenpeace w postępowaniu w sprawie skargi na Program Polskiej Energetyki Jądrowej przyjęty przez Radę Ministrów 28 stycznia 2014 roku.
Greenpeace zwraca uwagę, że przyjęty przez Radę Ministrów Program Polskiej Energetyki Jądrowej, został przygotowany przez Ministra Gospodarki z naruszeniem polskiego i międzynarodowego prawa. Zdaniem ekologów pominięto kluczowe czynniki oddziaływania na środowisko, aby uzasadnić wprowadzenie energii jądrowej do Polski. Wśród najważniejszych czynników, których nie uwzględniono w ocenie wyliczają:
- Brak właściwych i pełnych analiz porównawczych z alternatywnymi kierunkami polityki energetycznej, szczególnie związanych z efektywnością energetyczną i rozwojem energetyki odnawialnej. Ministerstwo nie dokonano żadnej systematycznej analizy oddziaływań na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę różnych opcji energetycznych.
- Program polskiej energetyki jądrowej nie bierze pod uwagę możliwości wystąpienia jakichkolwiek poważnych awarii w elektrowniach jądrowych, ponieważ zakłada, że żadna awaria nie może doprowadzić do wycieku znacznych ilości substancji radioaktywnych.
- Program polskiej energetyki jądrowej niewystarczająco opisuje w jaki sposób będzie składowane wypalone paliwo jądrowe i inne odpady radioaktywne, pomimo, iż nie istnieje żadne gotowe i uniwersalne rozwiązanie, z którego można by skorzystać. Odpady takie powstaną na pewno, jeśli program zostanie zrealizowany. Natomiast strategie radzenia sobie z potencjalnymi odpadami muszą zostać przygotowane nawet wtedy, gdy istnieje możliwość uniknięcia ich produkcji.
Z artykułem można zapoznać się tutaj
[Greenpeace złożył skargę na Program polskiej energetyki jądrowej, http://www.greenpeace.org, 24.04.2014]