Newsy
Sprawa sędziego Waldemara Żurka przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka
Skarga przed ETPC dotyczy skrócenia kadencji sędziego Żurka w Krajowej Radzie Sądownictwa i braku możliwości odwołania się od tej decyzji, a także ograniczenia swobody wypowiedzi związanej z pełnioną przez niego funkcją rzecznika prasowego KRS.
Waldemar Żurek, sędzia z wieloletnim doświadczeniem, był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, a także jej rzecznikiem prasowym. Pełniąc tę funkcję, wielokrotnie krytycznie wypowiadał się na temat tak zwanej reformy sądownictwa. Sędzia stał się ofiarą represji ze względu na bezkompromisowe głoszenie poglądów o konieczności obrony zasady państwa prawa i trójpodziału władzy. Jego kadencja w KRS, podobnie jak pozostałych 14 sędziów-członków Rady, została przedterminowo skrócona ustawą, która weszła w życie na początku 2017 r.
„Pytania skierowane do polskiego rządu dotyczą braku możliwości odwołania się przez sędziego Żurka do sądu w związku z przedterminowym skróceniem jego kadencji w KRS. Do skrócenia kadencji doszło na mocy jednorazowej, specjalnie w tym celu przyjętej ustawy” – tłumaczy adw. Małgorzata Mączka-Pacholak. „Sprawa sędziego Waldemara Żurka ma też niezwykle istotne znaczenie z perspektywy ochrony prawa do swobody wypowiedzi. ETPCz będzie musiał ocenić i rozstrzygnąć, czy działania podjęte wobec sędziego Żurka mogły wywołać tzw. „efekt mrożący” i miały na celu odstraszenie, także środowisk sędziowskich, od wyrażania krytycznych uwag wobec reform w wymiarze sprawiedliwości w obawie przed ewentualnymi sankcjami.”
„Sprawa sędziego Waldemara Żurka dotyczy ingerencji w jego podstawowe prawa gwarantowane przez Europejską Konwencję Praw Człowieka. Ma też wymiar systemowy – dotyczy naruszenia zasady trójpodziału władzy, niezależności sędziów, a ostatecznie respektowania zasady praworządności przy wprowadzaniu „reform” wymiaru sprawiedliwości, które podejmowane są na przestrzeni ostatnich lat” – mówi adw. Mikołaj Pietrzak. „Naruszenie niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądownictwa prowadzi do osłabienia całego konwencyjnego systemu ochrony praw człowieka w prawie krajowym” – dodaje.
Komunikacja sprawy sędziego Waldemara Żurka oznacza, że polski rząd został powiadomiony o wniesieniu skargi. Polski rząd jest zobowiązany udzielić odpowiedzi na pytania zadane przez ETPC i przedstawić swoje stanowisko w sprawie. Jeśli rząd nie przyzna naruszenia Konwencji, po przedstawieniu stanowisk obu stron w postępowaniu, ETPC wyda rozstrzygnięcie, w którym oceni, czy doszło do naruszenia praw sędziego, w tym prawa do swobody wypowiedzi.