Newsy
Trybunał Konstytucyjny: ujawnianie przyczyny niepełnosprawności w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jest niekonstytucyjne
Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym
W postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym skarżący T. oraz jego pełnomocnicy dowodzili, że obowiązek umieszczania informacji o przyczynie niepełnosprawności w orzeczeniu o niepełnosprawności – chorobie psychicznej, stanowi nadmierną ingerencję w prawo do prywatności i autonomii informacyjnej jednostki. „W skardze konstytucyjnej podnosiliśmy, że te przepisy rozporządzenia, które nakazują umieszczenie informacji o szczegółowej przyczynie niepełnosprawności – chorobie psychicznej są nieproporcjonalne i w praktyce mogą prowadzić do stygmatyzacji osób z niepełnosprawnością” - mówi adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.
Rozstrzygnięcie Trybunału
Trybunał stwierdził, że kwestionowane przepisy są niekonstytucyjne. Zdaniem Trybunału podstawa do umieszczania takich informacji w orzeczeniu o niepełnosprawności powinna być zawarta w ustawie, a nie jak dotychczas w rozporządzeniu. Trybunał podkreślił, że udostępnianie i gromadzenie danych osobowych, a także jakakolwiek ingerencja w prywatność jednostki powinna być dokonywana z poszanowaniem zasady proporcjonalności, wynikającej z art. 31 ust. 1 Konstytucji RP.
W efekcie wyroku Trybunału, organy orzekające o stopniu niepełnosprawności nie mogą podawać w orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności informacji o jej przyczynie – chorobie psychicznej.
Prawnicy Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy reprezentowali skarżącego na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Do postępowania przyłączył się również Rzecznik Praw Obywatelskich.