„Trzymanie reprodukcji obrazu Maryi z tęczową aureolą należy zakwalifikować jako dopuszczalne przez prawo manifestowanie swoich poglądów” – tak Sąd Okręgowy w Częstochowie uzasadnił prawomocne postanowienie o umorzeniu postępowania

Czy tęcza obraża?

16 czerwca 2019 r. w Częstochowie odbył się II Marsz Równości, organizowany przez Stowarzyszenie „Tęczowa Częstochowa”. W wydarzeniu wzięło udział wiele osób, w tym klient Kancelarii, który maszerował z obrazem Maryi z tęczową aureolą. Tego samego dnia w Częstochowie odbyło się kilkanaście innych zgromadzeń, w tym kontrmanifestacje wobec Marszu Równości, organizowane m.in. przez środowiska kibiców i narodowców.

Postanowieniem z dnia 24 czerwca 2019 r. wszczęto dochodzenia w sprawie o przestępstwo z art. 196 k.k. ws. obrazy uczuć religijnych, a 6 października 2020 r. do Sądu Rejonowego w Częstochowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko klientowi Kancelarii.

24 września 2021 r. Sąd Rejonowy w Częstochowie umorzył postępowanie z uwagi na fakt, że zarzucany czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. W uzasadnieniu postanowienia sąd wskazał, że „intencje oskarżonego mogły zostać celowo wypaczone, co może z kolei stanowić przejaw nietolerancji, jeśli nie dyskryminacji, grupy mniejszościowej osób LGBT, lub zwyczajnie błędne zinterpretowanie z powodu ich niezrozumienia”.

Do sprawy w charakterze organizacji społecznej przyłączyły się Kampania Przeciwko Homofobii oraz Helsinska Fundacja Praw Człowieka, składając opinie przyjaciela sądu. 

Postanowienie Sądu Rejonowego w Częstochowie zostało jednak zaskarżone przez oskarżycieli posiłkowych, ich pełnomocników oraz prokuratora. 

Prawomocne rozstrzygnięcie

Sąd Okręgowy w Częstochowie, w postanowieniu z dnia 15 marca 2022 r. wskazał, że zażalenia oskarżycieli posiłkowych, pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych oraz prokuratora nie zasługują na uwzględnienie, a postanowienie Sądu Rejonowego w Częstochowie w przedmiocie umorzenia postępowania względem oskarżonego było w pełni zasadne wobec braku znamion czynu zabronionego. 

Sąd Okręgowy w Częstochowie w uzasadnieniu postanowienia podkreślił, że „trzymanie reprodukcji obrazu Maryi z tęczową aureolą, należy zakwalifikować jako dopuszczalne przez prawo manifestowanie swoich poglądów. Sąd Rejonowy oceniając całokształt zdarzenia z dnia 16 czerwca 2019 r., mającego miejsce na Marszu Równości, a przede wszystkim jego kontekst sytuacyjny i czynności podejmowane przez oskarżonego trafnie uznał, że wizerunek nie został potraktowany bez szacunku, a intencją oskarżonego nie było obrażenie uczuć religijnych innych osób, nie biorących udziału w Marszu”

W uzasadnieniu sąd II instancji podkreślił też, że zachowanie znieważające charakteryzuje się wyrażeniem pogardy, chęci poniżenia lub wyszydzenia i nie można go utożsamiać z brakiem oczekiwanego przez daną grupę wyznaniową szacunku. Co więcej, Sąd Okręgowy w Częstochowie zaznaczył, że niewątpliwie między prawem do ochrony uczuć religijnych, a prawem do wolności słowa zachodzi interakcja wymagająca wyznaczenia granic, którą jest sposób głoszenia odmiennych poglądów. Mając to na względzie, Sąd Okręgowy w Częstochowie podzielił pogląd sądu I instancji, że działanie oskarżonego nie nosiło zatem znamion czynu zabronionego, a postępowanie musiało zostać umorzone.

Jak wskazał sąd: „Istotne jest to, że oskarżony brał udział w Marszu Równości, który niesie ideę równości ludzi, braku dyskryminacji, miłości i szacunku do człowieka. Dowody w postaci nagrań z tego wydarzenia wskazują, że poza trzymaniem w rękach przerobionego obrazu, oskarżony nie podejmował czynności mogących mieć charakter znieważający publicznie przedmiot czci. Co więcej hasła wypowiadane przez uczestników Marszu Równości „tolerancja” w sposób wyrazisty odbiegały od wulgaryzmów jakie padały ze strony obserwatorów. Matka Boża z Dzieciątkiem to symbolika matki kochającej swoje dziecko, kochającej wszystkie dzieci, miłości idealnej i bezwarunkowej. Zatem użyty w ten sposób środek wyrazu uznać należy za dopuszczalny. Umieszczenie kolorowej tęczy zamiast aureoli znajdującej się na oryginalnym obrazie, nie może być odbierane jako atak na dobra chrześcijańskie”. 

Umów się na konsultację

Scroll to top