Newsy
Tymczasowe obiekty budowlane - konieczność zmiany obowiązujących przepisów
Wzniesienie tymczasowych obiektów budowlanych co do zasady wymaga jedynie zgłoszenia właściwemu organowi. Od tej zasady przewidziane są jednak wyjątki, co do których odnosi się wymóg uzyskania pozwolenia na budowę. Ma to zastosowanie np. do przypadku, gdy roboty budowlane prowadzą do naruszenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Do zgłoszenia budowy tymczasowego obiektu dołączyć należy jedynie szkice, które nie dają pełnego obrazu wykonania samego obiektu. Nieprawidłowe wykonanie obiektu może zaś prowadzić do licznych usterek, a w dalszej perspektywie katastrof budowlanych. W takiej sytuacji niejasna pozostaje kwestia odpowiedzialności za tego typu zdarzenia.
Obecnie obowiązujące regulacje dotyczące tymczasowych obiektów budowlanych budzą wiele wątpliwości nie tylko co do technicznych wymogów, ale również obowiązków prawnych spoczywających na podmiotach stawiających te budynki. „Niewystarczające wymogi dotyczące sposobu wykonania tymczasowych obiektów budowlanych przyczyniły się do wielu awarii, a nawet katastrof budowlanych. Ponadto kwestia odpowiedzialności za te zdarzenia nie jest określona w przepisach wystarczająco jednoznacznie” - piszą autorzy artykułu.
Zdaniem autorów artykułu "zasadne jest dopełnienie obowiązujących przepisów, głównie w zakresie wymogów dotyczących rozmiarów tymczasowych obiektów budowlanych, jak również odpowiedzialności za ewentualne skutki katastrof budowlanych tymczasowych obiektów".