Newsy
Interwencja wobec fotoreporterów pod Michałowem. Pełnomocnicy dziennikarzy złożyli zażalenia na zatrzymanie i przeszukanie
Do zdarzenia doszło 16 listopada 2021 r. Fotoreporterzy zostali zatrzymani w trakcie wykonywania obowiązków służbowych w Wiejkach, pomimo tego, że żołnierze od pierwszego kontaktu z fotoreporterami mieli świadomość, że osoby te wykonują swoje obowiązki zawodowe jako dziennikarze. Przed zatrzymaniem, żołnierze byli informowani, że celem dziennikarzy było wykonanie zdjęć dokumentujących obecność Wojska Polskiego na wschodzie Polski (do czego byli uprawnieni).
Żołnierze zatrzymali dziennikarzy bez podstawy prawnej, działając w sposób rażąco nieprawidłowy, stosując środki przymusu bezpośredniego wbrew zasadzie proporcjonalności i adekwatności. Sposób zatrzymania dziennikarzy świadczył o dążeniu przez żołnierzy do zastraszenia zatrzymanych dziennikarzy oraz wywołania tzw. efektu mrożącego zniechęcającego do relacjonowania wydarzeń ze wschodu Polski.
W trakcie zatrzymania doszło do przeszukania przedmiotów należących do dziennikarzy. Funkcjonariusze podjęli te działania pomimo tego, że kilkukrotnie byli informowani o tym, że były one objęte tajemnicą dziennikarską.
W dniu 23 listopada 2021 r. pełnomocnicy wnieśli zażalenia na zatrzymanie oraz przeszukanie dziennikarzy. Skarżący domagają się stwierdzenia przez Sąd Rejonowy w Białymstoku, że ich zatrzymanie było nielegalne, bezzasadne i nieprawidłowe.
Skarżący stoją na stanowisku, że żołnierze – jako formacja – nie są uprawnieni do zatrzymywania, a okoliczności i przebieg podjętych wobec nich działań wskazują na chęć ich zastraszenia. Ponadto, żądają stwierdzenia, że żołnierze nie tylko nie mieli prawa dokonać przeszukania, ale również, że działania te naruszały tajemnicę dziennikarską. Za szczególnie oburzające należy zaś uznać utrwalanie przez funkcjonariuszy materiałów dziennikarskich, znajdujących się na przeszukiwanych nośnikach.
W złożonych zażaleniach wskazywano, że czynności podejmowane wobec dziennikarzy przez żołnierzy miały charakter poniżający, zastraszający i uwłaczający. Stanowiły formę represji związaną z wykonywaną pracą dziennikarską.
Do zażaleń dołączono nagranie, dokumentujące cały przebieg interwencji. Z zapisu rozmów funkcjonariuszy jednoznacznie wynika, że celem ich działania było wywołanie strachu i efektu mrożącego wobec całego środowiska dziennikarskiego.
Prawnicy Kancelarii reprezentują dziennikarzy pro bono na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.