Newsy
Zmiany w prawie budowlanym
Nowelizacja rozszerza katalog obiektów, których budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Wśród tych obiektów są m.in. wolno stojące domy jednorodzinne, których obszar mieści się w całości na działce oraz wolnostojące budynki gospodarcze. Te obiekty objęte są jedynie obowiązkiem zgłoszenia budowlanego.
Nowe przepisy wprowadzają odejście od wymogu rozpoczęcia robót budowlanych dopiero po uzyskaniu przez inwestora ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. „Termin 'ostateczna' został usunięty z tekstu ustawy. Może to istotnie wpłynąć na przyśpieszenie realizacji instytucji budowlanych” –pisze radca prawny Artur Sidor.
Nowe przepisy przewidują, że właściwy organ może w terminie 30 dni wnieść sprzeciw, jeżeli budowa narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. „Należy pamiętać, że w określonych przypadkach właściwy organ może nałożyć na inwestora obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych” – dodaje radca prawny Artur Sidor.
Ustawa o prawie budowlanym w ciągu ostatnich dwudziestu lat była wielokrotnie nowelizowana. Nic nie wskazuje na to, żeby był to koniec zmian w tym zakresie. W maju tego roku do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafił projekt kodeksu budowlanego. Projekt kodeksu zakłada m.in. zwiększenie katalogów obiektów budowlanych objętych uproszczoną procedurą zgłoszenia. „Zakres projektu kodeksu prawa budowlanego pozwala mieć nadzieję, że wpłynie on pozytywnie na rozwój branży budowlanej” –pisze radca prawny Artur Sidor.
Artykuł „Zmiana w przeddzień rewolucji” autorstwa radcy prawnego Artura Sidora oraz aplikanta adwokackiego Pawła Murawskiego dostępny jest tutaj.