Newsy
Litygacja strategiczna w sprawie prawa do sformalizowania związku osób LGBT
Sąd Rejonowy w Bochni rozpatrywał odwołanie pary od decyzji kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Bochni, który odmówił im zgody na zawarcie małżeństwa. Obaj mężczyźni złożyli w USC oświadczenie, że chcą zawrzeć związek i nie ma po temu prawnych przeszkód, ponieważ są pełnoletni, nieubezwłasnowolnieni i stanu wolnego.
W postępowaniu przed sądem para powoływała się na ubiegłoroczne orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Oliari i inni przeciwko Włochom. Trybunał uznał w nim, że brak przepisów umożliwiających zawarcie związków osób tej samej płci narusza Konwencję i nakazał Włochom wprowadzenie stosownych regulacji w tym zakresie. „Sądy krajowe są zobowiązane do zastosowania prawa międzynarodowego, a przepisy Konwencji nakładają także na Polskę obowiązek poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Pary żyjące w trwałych, ale niesformalizowanych związkach powinny być traktowane jak rodzina” – wskazywała na rozprawie adw. Małgorzata Mączka-Pacholak
Sąd w Bochni utrzymał jednak w mocy decyzje kierownika bocheńskiego USC. Powołał się na artykuł 18 Konstytucji, który mówi, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.
„Będziemy wnosić apelację od tego orzeczenia. Mamy nadzieję, że sąd okręgowy spojrzy inaczej na kwestię związków osób tej samej płci, przecież w dzisiejszych czasach – w multicentrycznym systemie źródeł prawa – każdy sędzia jest sędzią europejskim i konstytucyjnym. Jeśli będzie taka potrzeba wniesiemy skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka” – mówi adw. Paweł Osik.
Prowadzone postępowanie jest częścią litygacji strategicznej zainicjowanej przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Litygacja zakłada skorzystanie z dostępnych rozwiązań prawnych mających doprowadzić do wydania przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu historycznego wyroku zobowiązującego Polskę do wprowadzenia rozwiązań dających parom jednopłciowym prawną formalizację związku.