Newsy
Czy maturzysta ma prawo do odwołania?
Adw. Paweł Osik, na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prowadzi sprawę maturzystów z Ostrowca Świętokrzyskiego. Cztery lata temu ponad 50 uczniom liceów w tym mieście unieważniono wyniki z matury z chemii. Maturzystom zarzucono, że nie napisali samodzielnie swoich prac. „Konsekwencje unieważnienia wyników dla tej grupy uczniów był straszne. Bez możliwości odwołania się od tej decyzji maturzyści nie mogli iść na studia, a ich plany na najbliższe kilka lat stały się nierealne” – mówił adw. Paweł Osik.
Zdaniem adw. Pawła Osika prawo maturzystów do wszczęcia procedury zewnętrznej weryfikacji wyników egzaminu powinno być standardem. „Obowiązkiem ustawodawcy jest uwzględnienie tego, że pomyłki przy ocenianiu mogą się zdarzyć i należy zagwarantować procedurę odwołania od mylnie wydanej decyzji” – mówi adw. Paweł Osik.
Zaskarżenie wyników matury utrudnia również fakt, że prawo nie stwarza możliwości między innymi swobodnego dostępu do dokumentów egzaminacyjnych. Zdaniem adw. Pawła Osika taka sytuacja jest kuriozalna. „Jako obrońca mam dostęp do np. dokumentów objętych klauzulą tajność zgromadzonych w toku postępowania. Kwestie dostępu do tych dokumentów są szczegółowo uregulowane” – mówił adw. Paweł Osik. „W przypadku zaskarżenia wyników matury sytuacja jest zupełnie inna. Maturzyści mogą uzyskać jedynie wgląd do swoich prac, nie mogą robić im zdjęć ani sporządzać notatek” – tłumaczył adw. Paweł Osik.
W 2013 r. do Trybunału Konstytucyjnego wniesiono skargi maturzystów z Ostrowca Świętokrzyskiego. Sprawa czeka na rozpatrzenie. „Do tej pory ustawodawca nie podjął żadnych działań zmierzających do wprowadzenia procedury odwołania się od wyników matury. Mam nadzieję, że TK możliwie szybko zajmie się tym problemem i orzeczenie, które wyda przesądzi o niekonstytucyjności tych przepisów” – mówił adw. Paweł Osik.
Zapis audycji dostępny jest tutaj.
O sprawie maturzystów i wniesionych skargach konstytucyjnych można przeczytać tutaj.