Newsy
Paweł Wojciech Osik
Pierwsze doświadczenia praktyczne zdobywał w Studenckim Ośrodku Pomocy Prawnej „Klinika Prawa” przy WPiA UW w Sekcji prawa medycznego, osób niepełnosprawnych i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Współpracując z Polskim Stowarzyszeniem Edukacji Prawnej w ramach projektu "Prawo Na Co Dzień" prowadził warsztaty z podstaw prawa dla uczniów liceum ogólnokształcącego oraz osób osadzonych w zakładzie karnym. Współpracował z Helsińską Fundacją Praw Człowieka w ramach programu „Prawa człowieka a rozliczenia z przeszłością”, w którym najpierw pracował jako prawnik, a następnie przejął jego koordynację. Pracował również w innym programie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - Programie Spraw Precedensowych. Jako asystent koordynator sekcji prawa karnego współpracował również ze Studenckim Ośrodkiem Pomocy Prawnej „Klinika Prawa” przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Specjalizuje się w prawie karnym, w tym w postępowaniach o charakterze transgranicznym, w sprawach lustracyjnych oraz innych sprawach dotyczących odpowiedzialności o charakterze represyjnym. Drugie z jego głównych pól zainteresowań zawodowych stanowi problematyka ochrony praw człowieka, w szczególności postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Prowadzi również sprawy z zakresu ochrony dóbr osobistych, prawa rodzinnego i stosunków małżeńskich, sprawy odszkodowawcze jak również rozpoznawane w postępowaniu administracyjnym oraz sądowo-administracyjnym.
Jest autorem szeregu publikacji z zakresu prawa karnego, ochrony praw człowieka, problematyki rozliczeń z przeszłością, w szczególności postępowań lustracyjnych oraz dostępu do archiwalnych dokumentów organów bezpieczeństwa państwa oraz z zakresu postępowań grupowych.
Biegle włada językiem angielskim.