Miesiąc: październik 2014

Bez kategorii

Sprostowanie błędnego oświadczenia lustracyjnego niemożliwe?

W ostatnich dniach, media opisywały sprawy radnych Henryka Macały z Wrocławia oraz Jacka Czarneckiego, wójta gminy Chełmża w Kujawsko-Pomorskiem. Obydwaj popełnili oczywiste pomyłki przy wypełnianiu oświadczeń lustracyjnych i obydwaj, od kilku lat, nie mogą dojść sprostowania tych informacji.

Zdaniem adw. Pawła Osika takie sytuacje budzą uzasadnione wątpliwości. „Osoba kandydująca na publiczny urząd ma prawo do składania oświadczeń lustracyjnych przed każdymi wyborami. Komisja wyborcza ma z kolei obowiązek umieszczenia przy nazwisku kandydata adnotacji o treści złożonego oświadczenia” – tłumaczy adw. Paweł Osik. „Jak pokazują opisane sprawy, w przypadku błędnie wypełnionego oświadczenia lustracyjnego trudno jest dojść do jego sprostowania. Dyskrecjonalność działania IPN w opisanych sprawach jest bardzo niebezpieczna” – dodaje Paweł Osik.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest w artykule Jacka Harłukowicza pt. Samorządowcy źle zlustrowani. Za dużo dowolności w działaniu IPN.

Bez kategorii

Google a prawo do bycia zapomnianym

Wyrok TSUE był rewolucyjny – zredefiniował prawo do bycia zapomnianym i na nowo otworzył dyskusję na temat  prawa do prywatności w sieci. ETS nałożył na Google, jako operatora wyszukiwarki internetowej, prawny obowiązek usunięcia z listy wyników wyszukiwania linków do stron zawierających dane osobowe konkretnej osoby. Jednak Trybunał wskazał, że usunięte z listy wyszukiwania powinny być jedynie linki do stron zawierających informacje nieprawdziwe, niewłaściwe, niestosowne czy też nadmierne w stosunku do celów, dla których są przetwarzane, a także takich, które nie są zaktualizowane czy też są przechowywane przez czas dłuższy niż konieczny.

Konsultacje prowadzone przez Radę Ekspertów Google odbyły się Madrycie, Rzymie i Paryżu. W warszawskich konsultacjach wzięli udział m.in. Edwin Bendyk (POLITYKA), Igor Ostrowski (Kancelaria Dentos) oraz Dorota Głowacka (Helsińska Fundacja Praw Człowieka).

W trakcie spotkań Rady Ekspertów Google stara się znaleźć odpowiedź na to, jak wyznaczyć kryteria decydujące o wykreśleniu danego linku. Sprawa jest nagląca, gdyż jak poinformował David Drummond – dyrektor departamentu prawnego Google – na dzień 30 września 2014 roku wpłynęło 135 tysięcy wniosków w tej sprawie.

Nagranie z spotkania dostępne jest tutaj.

Scroll to top
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.