Miesiąc: marzec 2019

Bez kategorii

Spotkanie Legal Experts Advisory Panel 2019

W spotkaniu uczestniczyło ponad 80 ekspertów w dziedzinie prawa karnego. Ta coroczna konferencja ma na celu m.in. dzielenie się doświadczeniami i omówienie wyzwań w obszarze współpracy transgranicznej w Europie w sprawach karnych.

Adw. Maria Radziejowska uczestniczyła w panelu dyskusyjnym „Celmer – a missed opportunity for Mutual Trust?”, w którym udział wzięli także Gwen Jansen z Gwen Jansen Advocatuur, Andras Kadar z Węgierskiego Komitetu Helsińskiego i moderatorka Laure Baudrihaye-Gerard z Fair Trials. W trakcie spotkania uczestnicy, powołując się na wnioski płynące z wyroku TSUE w związku z pytaniem prejudcyjalnym sądu irlandzkiego w sprawie Celmera, dyskutowali o wątpliwościach, które pojawiają się lub mogą się pojawić przy wnioskach o ekstradycję na tle tego wyroku, a także o kryzysie zasady wzajemnego zaufania w Europie w sprawach transgranicznych.

Konferencji towarzyszyło szkolenie European Implementation Network, które odbyło się 17 marca 2019 r. Podczas którego adw. Maria Radziejowska podzieliła się z uczestnikami doświadczeniami Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w kierowaniu stanowisk do Komitetu Ministrów Rady Europy w procesie wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Więcej informacji o konferencji LEAP 2019 znajduje się tutaj.

LEAP (Legal Experts Advisory Panel) – sieć doradcza działająca przy angielskiej organizacji Fair Trials International. Zrzesza ekspertów z zakresu prawa karnego i praw człowieka, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych, ze wszystkich 28 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Bez kategorii

English-Polish Law Day na temat skutków Brexitu

Podczas spotkania współorganizowanego przez the Bar Council i Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie, prawnicy z Polski i Wielkiej Brytanii dyskutowali na temat wpływu Brexitu na relacje obu państw w zakresie konkretnych spraw w obszarze prawa cywilnego i karnego.

W swoim wystąpieniu adw. Katarzyna Dąbrowska skupiła się na ekstradycji i Europejskim Nakazie Aresztowania, a także na wyzwaniach, które mogą się pojawić w konkretnych sprawach.

„Nie tylko Wielkiej Brytanii będzie zależeć na zachowaniu obowiązujących procedur dotyczących ekstradycji lub na stworzeniu nowych, podobnych do obecnych” – wskazywała adw. Katarzyna Dąbrowska. „Bez względu na sposób przebiegu Brexitu, wzajemne zaufanie pomiędzy Wielką Brytanią i Polską pozostanie. Problemem jest brak proceduralnych ram ekstradycji innych niż Europejska Konwencja o Ekstradycji z 1957 r., która jest niewystarczającym rozwiązaniem.”

Scroll to top
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.