Miesiąc: październik 2019

Bez kategorii

Stanowisko Europejskiego Stowarzyszenia Adwokatów Karnistów

Obawy wzbudzają toczące się postępowania dyscyplinarne i inne formy presji wywieranej na sędziów, które zdaniem ECBA mogą wywoływać tzw. „efekt mrożący”.

Ze stanowiskiem można zapoznać się pod linkiem.

Bez kategorii

Europejski Nakaz Aresztowania i skazania in absentia

Sympozjum było zwieńczeniem pracy naukowców z Uniwersytetu w Maastricht i ich partnerów z pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej. Była to jednak także przestrzeń do podzielenia się doświadczeniami z sędziami, prokuratorami, adwokatami i pracownikami naukowymi z całej Europy.

Bez kategorii

Overuse of pre-trial detention in Europe – konferencja

Fair Trials zorganizowało w Brukseli spotkanie regionalne, któremu towarzyszyła publikacja nowego raportu, a także podręcznika dla prawników.

Wydarzenie zgromadziło ponad 60 ekspertów z obszaru prawa karnego z całej Europy, w tym partnerów z Bułgarii (Bułgarski Komitet Helsiński), Grecji (Centrum Europejskiego Prawa Konstytucyjnego), Węgier (Węgierski Komitet Helsiński), Włoch (Antygona) i Rumunii (APADOR-CH).

Bez kategorii

Gala Nagrody im. Edwarda J. Wende

[:pl]

Nagroda przyznawana jest prawnikom i osobom zaangażowanym w działalność publiczną za szczególne dokonania na polu krzewienia i podnoszenia kultury prawnej oraz realizacji idei państwa prawa, jak również za działania na rzecz zachowania i rozwoju dorobku prawnego.

Fundacja dla Polski ustanowiła Nagrodę im. Edwarda J. Wende, aby upamiętnić Edwarda Joachima Wendę – adwokata, w czasach PRL obrońcy politycznie prześladowanych, po 1989 roku senatora i posła III RP, niezależnego w poglądach i odważnego w ich głoszeniu, pierwszego po wojnie Konsula Honorowego Luksemburga w Polsce, przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP.

Kancelaria Pietrak Sidor & Wspólnicy wspiera tegoroczną galę.

[:]

Bez kategorii

15-lecie Programu Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

[:pl]

Jak wskazywał Prof. Wiktor Osiatyński, inicjator PSP: „Program Spraw Precedensowych to brakujące ogniwo demokratycznego państwa prawnego”. I z taką misją prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pracują do dziś, bo Program ten, jak mówił Profesor, ma znaczenie nie tylko dla państwa prawa i kultury prawnej, ale również dla społeczeństwa obywatelskiego.

Podejmowane działania

W ramach Programu Fundacja przystępuje do strategicznie ważnych postępowań sądowych i administracyjnych lub je inicjuje, przyczyniając się w ten sposób do przełomowych wyroków w zakresie walki o podstawowe prawa i wolności – m.in. prawo do życia, prawo do sądu, wolność osobistą, wolność słowa i ekspresji czy wolność zgromadzeń. Działania te prowadzą do ustanawiania powszechnych standardów ochrony praw człowieka i podnoszenia kultury prawnej w Polsce i całej Europie.

Współpraca pro bono

Sukcesy w prowadzeniu litygacji strategicznej były i są możliwe dzięki zaangażowanym prawnikom, którzy na zasadach pro bono współpracują z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. „Dzięki współpracy pro bono, jaką oferują Klientom HFPC współpracujący z nami prawnicy, niezbędną pomoc uzyskują m.in. osoby, których ze względu na trudną sytuację materialną nie stać na profesjonalne wsparcie prawne w postępowaniach sądowych. Ten aspekt jest dla nas, ale też dla współpracujących z nami Kancelarii, bardzo ważny”– mówi dr Katarzyna Wiśniewska, koordynatorka Programu Spraw Precedensowych HFPC.

Kancelaria Pietrzak Sidor & Wspólnicy od wielu lat aktywnie angażuje się w litygację strategiczną i współpracę z Programem Spraw Precedensowych. W tym czasie w ramach naszej działalności pro bono prowadziliśmy sprawy przed sądami krajowymi, Trybunałem Konstytucyjnym oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, które dotyczyły m.in. zakazu tortur i nieludzkiego traktowania, prawa do rzetelnego postępowania sądowego, prawa do prywatności i dostępu do informacji publicznej. Jedną z takich spraw był proces A.P. – kobiety, która zmarła w trakcie pobytu w areszcie śledczym. W wyniku postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, polski rząd przyznał, że w sprawie doszło do naruszenia prawa do życia ze względu na nieadekwatną opiekę medyczną w areszcie oraz nieefektywne postępowanie wyjaśniające. W konsekwencji wypłacił matce kobiety 15 000 EUR tytułem rekompensaty.

„Działalność pro bono przy współpracy z organizacjami pozarządowymi to szansa dla adwokata, by realizować najważniejsze wartości stanowiące podstawę aksjomatyczną naszego zawodu. Walcząc wspólnie o podniesienie standardów ochrony praw i wolności, mamy okazję dzielić się własną wiedzą i nabywać doświadczenia niedostępne w codziennej pracy adwokata” – mówi adw. Mikołaj Pietrzak.

[:]

Bez kategorii

Konferencja Europejskiego Stowarzyszenia Adwokatów Karnistów

[:pl]

W spotkaniu uczestniczyli prawnicy – specjaliści z zakresu prawa karnego – z całej Europy. Jednym z wiodących tematów tegorocznej konferencji był Brexit i jego skutki dla spraw karnych, a szczególnie objętych Europejskim Nakazem Aresztowania i Europejskim Nakazem Dochodzeniowym, jak również wpływ na pracę prawników z Unii Europejskiej.

W swoim wykładzie adw. Mikołaj Pietrzak przedstawił szczegóły reformy sądownictwa, systematycznie wprowadzanej w Polsce od 2015 roku i jej wpływ na osłabienie praworządności w kraju, a także odniósł się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego.

Ponadto opowiedział o atakach kierowanych wobec konkretnych sędziów, presji i naciskom politycznym, którym są poddawani, jak również internetowej kampanii wymierzonej w tych spośród nich, którzy otwarcie sprzeciwiali się niekonstytucyjnym reformom.

W swoim wystąpieniu omówił także kontrowersyjne zmiany wprowadzone w 2019 roku do kodeksu postępowania karnego, które w znaczący sposób wpływają na ograniczenie prawa do obrony.

[:]

Bez kategorii

Konferencja „3rd Memory, Forgetting and Creating”

[:pl]

Głównym przedmiotem wystąpienia było przybliżenie kwestii związanych ze składaniem zeznań przez świadków posiadających intencje mówienia prawdy, którzy jednak z uwagi na zaburzenia pamięci nie składają zeznań odzwierciedlających w pełni prawdziwie przebiegu wydarzeń.

Apl. adw. Kamila Marciniak w usystematyzowany sposób przedstawiła czynniki powodujące zniekształcenia pamięci świadków. Ponadto, jednym z zadań wykładu było przedstawienie narzędzi stosowanych w celu dokonania oceny wiarygodności zeznań świadków, poprzez wskazanie odpowiednich ustaleń psychologii sądowej.

Dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi konferencji możliwe było przybliżenie realiów procesu karnego i regulacji związanych z przesłuchiwaniem świadków również badaczom innych dyscyplin niż prawo, stanowiąc okazję do popularyzacji wiedzy prawniczej oraz przedstawienia praktyki stosowania prawa.

[:]

Scroll to top
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.