Miesiąc: wrzesień 2014

Bez kategorii

Adwokat Paweł Osik wśród wschodzących gwiazd świata prawniczego

Kapituła konkursu (w skład, której wchodzili m.in. Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna Dziennika Gazety Prawnej, Agnieszka Tałasiewicz, partner zarządzający kancelarii Ernst & Young Tałasiewicz i Wspólnicy, Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych) doceniła sukcesy, jakie adwokat Paweł Osik odnosi w sprawach karnych oraz z zakresu ochrony praw człowieka.

Nie bez znaczenia było również zaangażowanie adwokata Pawła Osika w sprawy pro bono, w tym m.in. obronę grupy aktywistów Greenpeace zatrzymanych na dachu Ministerstwa Gospodarki w 2013 r.

Adwokat Paweł Osik współpracuje z Kancelarią Pietrzak Sidor i Wspólnicy od czerwca 2010 r. W ubiegłym roku został Partnerem w Kancelarii.

Pawle, serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Bez kategorii

Nagroda „Profesjonaliści 2014 r. – zawody zaufania publicznego” dla adwokata Mikołaja Pietrzaka

„Przyjmując tę nagrodę chciałbym przede wszystkim podziękować mojemu wspólnikowi, Arturowi Sidorowi, wszystkim partnerom i współpracownikom z Kancelarii. To ciężka praca i zaangażowanie moich współpracowników pozwala mi codziennie realizować się w zawodzie” – mówi adwokat Mikołaj Pietrzak.

Nagroda przyznawana jest adwokatom, radcom prawnym, architektom, aktorom oraz lekarzom. Celem konkursu jest wyłonienie ambasadorów tych zawodów, którzy wyróżniają się w swojej działalności, mają nieposzlakowaną opinię oraz działają na rzecz lokalnych społeczności.

„To dla mnie ogromny zaszczyt znaleźć w gronie tak wybitnych adwokatów nominowanych do tej nagrody. To wyróżnienie wiele dla mnie znaczy i chciałabym podziękować wszystkim tym osobom, które mnie nominowały, a także tym, które oddały na mnie swój głos” – mówił radca prawny Artur Sidor, który odbierał nagrodę w imieniu Mikołaja Pietrzaka.

Mikołaju, serdecznie gratulujemy!

Bez kategorii

Projekt ukraińskiej ustawy lustracyjnej a standardy Rady Europy

Obecnie na Ukrainie trwają prace nad ustawą lustracyjną, której celem jest m.in. uniemożliwienie zajmowania wysokich stanowisk przez osoby z ekipy obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.

Uczestnicy konferencji (w tym m.in. deputowani Rady Najwyższej, prawnicy, Specjalnego Sądu Administracyjnego oraz Tymczasowej Komisji ds. Weryfikacji Sędziów) dyskutowali m.in. o obecnym stanie prac nad nową ustawą lustracyjną. Jednym z największych wyzwań stojących przed autorami ukraińskiej ustawy lustracyjnej jest dostosowanie jej do standardów dotyczących procesów lustracyjnych określonych w prawie międzynarodowym.

Sesja, w której udział wziął adwokat Paweł Osik, była poświęcona praktycznym aspektom lustracji i jej zgodności z prawem międzynarodowym.  „W rezolucji z 1996 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy określiło podstawowe zasady przeprowadzania lustracji” – mówi adwokat Paweł Osik. „W myśl tej rezolucji proces lustracyjny powinien być przeprowadzony w oparciu o zasady demokratycznego państwa prawa, a samej lustracji nie należy wykorzystywać jako narzędzia zemsty czy odpłaty” – tłumaczy adwokat Paweł Osik.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w swoim orzecznictwie sformułował również standardy dotyczące procesu lustracyjnego. „ETPC w orzeczeniu Ivan Turek przeciwko Słowacji uznał, że osoba podejrzana o współpracę z służbami totalitarnego reżimu powinna mieć zagwarantowane prawo do obrony oraz dostęp do wszystkich dokumentów jej dotyczących i wykorzystanych w procesie” – dodaje adwokat Paweł Osik.

Bez kategorii

Europejski Nakaz Aresztowania z perspektywy obrońcy

W ubiegłym tygodniu, adwokat Mikołaj Pietrzak współprowadził szkolenie na temat stosowania Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) dla kilkudziesięciu sędziów, prokuratorów oraz adwokatów z krajów UE. Celem szkolenia, organizowanego w Kopenhadze przez European Institute of Public Administration, było zidentyfikowanie najważniejszych problemów z stosowaniem ENA w krajach członkowskich.

Europejska Jednostka Współpracy Sądowej (EUROJUST) w opublikowanym w maju tego roku raporcie do najważniejszych problemów związany z stosowaniem ENA zaliczyła m.in. zbyt wolną komunikację pomiędzy odpowiedzialnymi urzędami z poszczególnych krajów, kłopoty państw z organizowaniem tłumaczeń ENA na język ojczysty zatrzymanego, a także niewycofywanie wniosków o zastosowanie ENA we właściwym terminie, zwłaszcza po zatrzymaniu osoby podejrzanej lub oskarżonej. Praktycy zwracają uwagę także na problemy związane z oceną proporcjonalności i zasadą podwójnej reprezentacji w sprawach dotyczących wykonywania europejskich nakazów aresztowania.

Wykonywanie ENA rodzi również poważne wątpliwości jeśli chodzi o samo stosowanie tymczasowego aresztowania. „Ostatnie lata doświadczeń z Europejskimi Nakazami Aresztowania wskazują, że niektóre kraje rzadko stosują aresztowanie tymczasowe na czas wykonania ENA, a inne aresztują niemalże domyślnie. Do tych drugich należy niestety Polska. Różnice te stanowią jeden z poważniejszych problemów związanych z praktycznym funkcjonowaniem zasady wzajemnego zaufania pomiędzy państwami UE-– mówi adwokat Mikołaj Pietrzak.

Adwokat Mikołaj Pietrzak podkreśla, że kolejnym praktycznym, nierozstrzygniętym problem związanym z stosowaniem ENA jest zaliczanie czasu spędzonego w areszcie w innym kraju członkowskim, na poczet kary, którą dana osoba  musi odbyć w kraju, które wydało nakaz.

Bez kategorii

Czterech nowych Partnerów w Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy

„Z Kacprem, Pawłem, Urszulą i Ewą współpracujemy już od kilku lat. To świetni prawnicy i niezmiernie cieszymy się, że są w naszym zespole” – mówi radca prawny Artur Sidor, wspólnik Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy.

Adwokaci Kacper Florysiak, Paweł Osik i Urszula Podhalańska reprezentują klientów w postępowaniach karnych i karnych wykonawczych. Radca prawny Ewa Ryczko specjalizuje się w prawie cywilnym, w szczególności w prawie gospodarczym, handlowym oraz w sprawach z zakresu prawa pracy.

Adwokat Kacper Florysiak specjalizuje się w sprawach transgranicznych, ekstradycyjnych oraz należących do grupy tzw. przestępstw pospolitych. Doradza także podmiotom zbiorowym (zwłaszcza spółkom) i zajmuje się ich reprezentacją w postępowaniu karnym m.in. w sytuacjach, w których ich interesy zostały naruszone w wyniku popełnienia przestępstwa i możliwe jest skorzystanie z karnoprawnych instrumentów ochrony.

Z kolei, adwokat Paweł Osik specjalizuje się w prawie karnym, w tym w postępowaniach o charakterze transgranicznym oraz w sprawach lustracyjnych. Zajmuje się także problematyką ochrony praw człowieka, w szczególności zaś postępowaniami przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

W zakresie specjalizacji adwokat Urszuli Podhalańskiej znajdują się postępowania prowadzone w wyniku wydania Europejskich Nakazów Aresztowania oraz postępowania ekstradycyjne. Adwokat Urszula Podhalańska prowadzi również sprawy z zakresu prawa karnego-gospodarczego, przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji oraz sprawy związane z błędami medycznymi.

Radca prawny Ewa Ryczko zajmuje się m.in. obsługą prawną spółek, przygotowaniem opinii prawnych oraz opracowaniem i weryfikacją projektów umów i innych dokumentów w ramach bieżącej obsługi prawnej przedsiębiorców. Doradza również w prawnej obsłudze inwestycji oraz prowadzi spory sądowe (z zakresu m.in. stosunków gospodarczych pomiędzy przedsiębiorcami, postępowania upadłościowe i naprawcze, sprawy odszkodowawcze oraz sprawy pracownicze).

Obecnie zespół kancelarii tworzy dziesięciu prawników. Więcej informacji na temat zakresu specjalizacji naszych prawników dostępnych jest tutaj.

Scroll to top
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.