Miesiąc: marzec 2016

Bez kategorii

Prawo maturzystów do weryfikacji swoich ocen z egzaminu

Z informacji gazety wynika, że jeszcze w tym roku abiturienci, którzy będą chcieli dowiedzieć się, jak został sprawdzonych ich egzamin, będą mogli sfotografować sprawdzone arkusze. Z kolei od przyszłego roku będą mogli odwołać się od wyniku do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Projekt przepisów w tej sprawie ma trafić do konsultacji na początku marca.

Zdaniem adw. Pawła Osika, który reprezentował przed Trybunałem Konstytucyjnym grupę maturzystów, którym unieważniono wynik egzaminu maturalnego, takie rozwiązanie nie jest do końca satysfakcjonujące. „Moim zdaniem maturzyści powinni mieć prawo odwołania się do sądu” – mówi adw. Paweł Osik.

W maju 2011 r. grupie maturzystów ze szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim Okręgowa Komisja Egzaminacyjna unieważniła wyniki egzaminu maturalnego z chemii, stwierdzając, że ich prace nie były napisane samodzielnie. Odwołania maturzystów od decyzji Okręgowej Komisji Edukacyjnej nie przyniosły skutku. Maturzyści złożyli skargi do Trybunału Konstytucyjnego wskazując, że brak możliwości odwołania do sądu od decyzji OKE narusza m.in. ich prawo do sądu i nauki (więcej informacji o tej sprawie dostępnych jest tutaj). W 2015 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym nie uznał racji maturzystów.

„Co prawda Trybunał Konstytucyjny nie uznał, że ustawa zasadnicza narzuca ustawodawcy obowiązek zagwarantowania maturzystom dostępu do sądu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić w tym zakresie wyższy standard” – komentuje adw. Paweł Osik dla Dziennika Gazety Prawnej. „Biorąc pod uwagę zastrzeżenia co do sprawdzania prac i ich wynik, który decyduje o przyszłości młodej osoby, byłoby to wskazane” – dodaje adw. Osik.

Artykuł „Tegoroczni maturzyści będą mieli większy dostęp do swojego egzaminu” dostępny jest tutaj.

Bez kategorii

Adw. Mikołaj Pietrzak członkiem Rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz pomocy ofiarom tortur

Rada dyrektorów współpracuje z Biurem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka. Rada jest odpowiedzialna za wypracowanie rekomendacji w sprawie przyznawania wsparcia finansowego projektów i działań pomocowych na rzecz ofiar tortur.

„Powołanie do Rady dyrektorów Funduszu to dla mnie zarazem ogromny zaszczyt jak i wyzwanie” – mówi adw. Mikołaj Pietrzak. „Traktuję tę nominację jako możliwość kontynuowania misji, która przyświeca każdemu adwokatowi czyli niesienia pomocy ludziom  i ułatwiania im windykacji swoich praw” – dodaje adw. Mikołaj Pietrzak.

Mikołaj Pietrzak jest wspólnikiem Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy i członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Jest także przewodniczącym Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W 2014 r. został członkiem Doughty Street Chambers z siedzibą w Londynie.

Konwencję ONZ w sprawie Zakazu Stosowania Tortur ratyfikowało ponad 150 państw. W jej świetle tortury są zbrodnią prawa międzynarodowego, a zakaz ich stosowania ma charakter absolutny i nic nie może ich usprawiedliwiać. Mimo to prawa ofiar tortur do zadośćuczynienia i rehabilitacji nie są w pełni realizowane. „Często jest to niemożliwe z powodu np. licznych konfliktów zbrojnych lub skali kryzysów humanitarnych” – mówi adw. Mikołaj Pietrzak.

Najbliższa sesja Rady zaplanowana na jest na kwiecień tego roku.

Bez kategorii

Mikołaj Pietrzak wyróżniony w zestawieniu „25 najcenniejszych nazwisk w polskim prawie”

Publikowane co roku zestawienie znajdują się prawnicy cieszący się najwyższą renomą i uznani specjaliści w swoich dziedzinach z sukcesem prowadzący sprawy klientów.

Mikołaj Pietrzak, wspólnik Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy, jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Jest także przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Laureat nagrody im. Edwarda Wende. W 2014 r. został członkiem Doughty Street Chambers z siedzibą w Londynie.

Specjalizuje się w prawie karnym oraz ochronie praw człowieka. Więcej informacji o doświadczeniu Mikołaja Pietrzaka dostępnych jest tutaj.

Mikołaju, serdecznie gratulujemy!

Scroll to top
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.