News
Nowe zasady wnoszenia skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
Zgodnie z nowo uchwalonym art. 47 Regulaminu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, Trybunał będzie odrzucał skargi niespełniające wymogów formalnych, bez wzywania skarżących do ich uzupełnienia. Od początku 2014 roku obowiązywać będzie zasada, że tylko prawidłowo złożona skarga przerywa 6. miesięczny termin przysługujący na jej wniesienie.
– Zmiany w regulaminie to dalsza część selekcjonowania spraw i ograniczania ich napływu nakierowana na to, by zmniejszyć obciążenie Trybunału. Co jest oczywiście zrozumiałe – padł on ofiarą własnego sukcesu. Jest mekką sprawiedliwości dla wszystkich, których zawiodły krajowe, w tym polskie, mechanizmy ochrony praw człowieka – mówi adwokat Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.
Prawnicy zwracają uwagę, że obecny Regulamin Trybunału przewidywał możliwość odrzucenia niekompletnej skargi, jednak nie miało to zastosowania w praktyce. Z dniem 1 stycznia 2014 r. zniknie możliwość składania pisemnych zapowiedzi skargi, które umożliwiały zachowanie i przedłużenie terminu na ich wniesienie.
– Do tej pory Trybunał przyjmował, że jeżeli ktoś z jakichś powodów nie zdąży złożyć skargi w terminie 6 miesięcy od daty wydania ostatecznego orzeczenia sądu krajowego, to może złożyć taką notę, zawierając w niej najważniejsze zarzuty i przedstawiając istotę problemu. W późniejszym terminie, najczęściej wyznaczonym przez Trybunał, mógł zaś dosłać kolejne dokumenty oraz pełny formularz skargi – wyjaśnia adwokat Mikołaj Pietrzak.
Zdaniem adwokata zmiany w regulaminie mogą prowadzić do ograniczenia dostępu do Trybunału. Dalsze obostrzenia w przyjmowaniu skarg do rozpoznania mogą stworzyć sytuację, w której naprawdę ważne sprawy dotyczące praw człowieka nie zostaną rozstrzygnięte z przyczyn formalnych.
– Z ogromnym zrozumieniem przyjmuję, że Trybunał ma zbyt wiele spraw do prowadzenia, ale jednak szkoda, żeby przy okazji ułatwiania sobie pracy tracił legitymację społeczną i posłuch, jakim się cieszy. A takie jest ryzyko – puentuje mecenas Pietrzak.
Z artykułem można zapoznać się tutaj
[Anna Krzyżanowska, Coraz gęstsze sito w Strasburgu. Trybunał zaostrza zasady, www.prawo.gazetaprawna.pl, 19.12.2013]